Trafik Canavarı Ne Zaman Biter


Bu makale 2014-08-28 14:20:23 eklenmiş ve 59598 kez görüntülenmiştir.
Hüsnü Yıldırım


Memleketimizde can kayıplarımızın listesini yapmaya kalksak ilk sırada trafik kazaları,terör,cinayet diye sıralayabiliriz.Ama en çok can kaybını yaşadığımız yer ise trafik kazaları değerli okurlar üstelik teknoloji geliştikce, yollar büyüdükçe, yıllar geçtikçe can kayıplarımız artarak devam ediyor.


Son 5 yılda yaşanan kazaların 3'te 2'si yerleşim yerinde meydana gelirken, geri kalan kısım yerleşim yeri dışında gerçekleşti. Buna göre, 3 kişiden 1'i yerleşim yeri dışında hayatını kaybederken, yaralanmaların ise yüzde 60'ı yerleşim yerinde meydana geldi.


Kazaların yüzde 98'i sürücü kusurları nedeniyle meydana gelirken,2013'ün ilk yarısında Cezalardan elde edilen toplam para miktarı ise 562 milyon 53 bin 52 TL oldu. Tablo içler acısı gerçekten can kaybımız, yaralanma ve mal kaybı çok buna orantılı olarak devletin trafik cezalarından kazandığı rakamlar milyarlarla ifade edilecek cinsten.


2014 yılının  ilk 25 gününde yaşanan Trafik kazaları hepimizi derinden üzdü son günlerde yolcu otobüslerinin kabak lastikle yola çıkmaları,şöförlerin fazla mesai yapması yolda uyuklaması, denetleyen kimse olmaması yüzünden 30 vatandaşımız yollarda can verdi.


Peki bu çarpıklığa, acıya , vahşete kim dur diyecek tabiki Hindistan devlet yetkilileri değil bizim her olay karşısında olabilir doğaldır, her ülkede yaşanabilir diyen akıllı devlet yetkililerimiz dur diyecek.


2011 yılında isveçte trafik kazaları sonucu ölen kişi sayısı 314 kişi,Hollanda 720 kişi,Norveç 212 kişi,Portekiz 737 kişi az gelişmiş ülkelerden Yeni Zellanda 385 kişi, Fillandiya 279 kişi; Gelelim ülkemize 2011 YILINDA TÜRKİYE'DE TRAFİK KAZALARINDA 3 BİN 950 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ.

 

2012 YILINDA 3 BİN 900 kişi Dumlupınar ilçemizin nüfüsu 4800 neredeyse Dumlupınar ilçemiz kadar insanı bir yılda trafik kazalarına kurban veriyoruz. üstelik her sene artarak devam ediyor.Sürücü kurslarının iyice suyu çıkmış durumda,kursta derslere katılmadan Direksiyon eğitimini tamamen almadan, ehliyet sınavına giriliyor zaten komisyon cacık, hal böyle olunca adama sorarlar ehliyeti kasaptan’mı aldın diye...


Devletin kontrolü çok zayıf işi sadece ceza kesmek, Avrupa ülkelerinde bakalım alkollü araba kullan, trafik kurallarına uyma sonuçları çok büyük olur. 5 yılda bir ehliyet yenileme sınavına giriyorsun bizde Allaha emanet her şey çünkü devlet vatandaşını düşünmüyor.

 

Sonuç: Trafik kurallarına uyalım uymayanları uyaralım.(Herzamanki Terane)

Sevgiyle Kalın...

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Özurfahaber
© Copyright 2021 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
DÜNYA