Gazze’de, Refah’ta Katliam Urfa’da Festival var!


Bu makale 2024-05-29 12:10:47 eklenmiş ve 225 kez görüntülenmiştir.
Aziz KARAKEÇİLİ

 

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 239'u çocuk, 10 bin 93'ü kadın olmak üzere 35 bin 984 Filistinli öldürüldü, 80 bin 643 kişi yaralandı.

Dünya İslam Birliği yöneticileri ve Kralları Filistin’deki Katliam karşısında sınıfta kalmış, Müslüman olsun veya gayri Müslim olsun, Halklar yöneticilere nazaran İsrail’in Gazze’deki katliam ve soykırımlarına karşı seslerini daha çok çıkarmışlardır.

Bir Hadis-i şerifte, 'Müminler bir vücut gibidir. Vücudun herhangi bir azasına bir diken batsa, bir ıstırap duysa vücudun her tarafı ondan rahatsız olur. ' Bir tarafınızda bir rahatsızlık olduğu zaman bunun ıstırabı, bütün vücudunuzu sarar. Müminler de böyle olmalı.

Belirtilen hadiste Müslümanlar birlik ve beraberlik içinde üzülmeli ve sevinmeli anlamı çıkıyor, ne yazık ki bu günlerde Gazze’de, batı Şeria’da, Refah’ta Doğu Türkistan’da Müslümanlar katliamlara, soykırımlara karşı inim-inim yok edilirken bizim ülkemizde ve Peygamberler şehri Şanlıurfa’mızda Şarkılı-Türkülü festivaller yapılmakta.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Şanlıurfa'da şehri tanıtmak, şehrin tarihini ve kültürünü dünyaya duyurarak turizmini canlandırmak amacıyla 25 Mayıs - 02 Haziran tarihleri arasında Türkiye kültür yolu festivali Şanlıurfa adıyla bir festival gerçekleştiriliyor.

Şanlıurfa’da bir Festival yapılacaksa en azından kültürümüze uygun yapılsaydı, dini değerlerimize sahip çıkılsaydı bunlar göz önünde bulundurulmayacak idi ise bu festivalin Şanlıurfa’da yapılmaması daha şık olurdu.

 

Peygamber Şehri Şanlıurfa'nın kültürünü yansıtmaktan uzak olduğunu Hazreti İbrahim'in etrafını saran putlara rağmen aklı ile nasıl yaradana ulaştığından bahsetmemenin hata ise büyük bir eksiklik, bilerek yapılmışsa şehre yapılmış büyük bir kötülüktür.

Şanlıurfa'nın tarihini ve medeniyetini tam olarak yansıtmaktan uzak olan festivalin, halkın kültürüne, İslami kimliğine ve geleneklerine uygun olmaması Hazreti İbrahim aleyhisselam'ı nesle unutturacak, "Hazreti İbrahim'in onun barışseverlik ve cömertliğinden bahsetmemek hata ise büyük bir eksikliktir" Şehirle bağlantısını koparacak onun tevhid anlayışını gölgeleyecek her türlü etkinlik ve Festivallerin faydadan çok zarar vereceği kanaatindeyim.

Bizim kültür ve geleneğimizin temeli İslam'dır. Bizim kültür ve geleneğimizin temeli İslam'dır, onun bize yaşattığı maneviyattır, tevhittir.

Gazze'de binlerce masum kardeşimizin katledildiği ve tasarrufa gidilmesini istediği bir süreçte onlarca sanatçıyı Şanlıurfa'ya getirip milyonlarca lira harcama yapılmasının anlamsız olduğunu "Ülkemizin zor bir dönemden geçtiği, Gazze'de binlerce masum kardeşimizin katledildiği ülkemizde ekonomik anlamda israfı önlemek için Sayın Cumhurbaşkanımızın savunma ve güvenlik hizmetleri hariç tüm bakanlıkları da kapsayacak şekilde sağlık ve eğitim gibi alanlarda bile yatırımların durdurulup, tasarrufa gidilmesini istediği bir süreçte, onlarca sanatçıyı Şanlıurfa'ya getirip milyonlarca lira harcama yapılmasını anlamakta zorlanıyorum. Allah Yöneticilerimize Akıl, Şuur ve feraset versin.

Başka yazıda buluşmak üzere kalın sağlıcakla.

 

 

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Özurfahaber
© Copyright 2021 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
DÜNYA