sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop
porno | sex hikaye

URFA KLİĞİNİN DE YAPILAN BİR HASTANIN AMELİYATI


Bu makale 2019-03-29 08:34:02 eklenmiş ve 1706 kez görüntülenmiştir.
Nuri Yeşilnacar

 

Urfa'da ilk hastahane,1903 yılında Sultan Abdülhamid'in emriyle, bugünkü şehitlik semtinin güney-batısında bulunan ve kesme taşlardan iki katlı olarak inşa edilmiştir.

 

Urfa mutasarrıfı Ethem Paşa'nın kontrolünde ve Urfa Mekteb-i İdadi Müdürü İhsan Şerif Bey'in çalışmalarıyla 11 ay gibi kısa bir zamanda bitirilmiştir.

 

Bu hastaneye Radilis Efendi isminde genç bir Rum operatör atanmış ve Urfa'da kayıtlı ilk “fıtık ameliyatı” bu operatör tarafından yapılmıştır. Hamidiye Hastanesi, Gureba Hastanesi, Millet Hastanesi ve Devlet Hastanesi isimleriyle hizmet veren bu bina, daha sonra “Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi” olarak günümüzde hizmet vermektedir..

 

Urfa'da sağlık durumu ve halkın inanışlarına ışık tutan veriler

 

Urfa Sancağı yukarı Mezopotamya'nın ılıman kuzey bölgesinde yer almaktadır. Sancağın en önemli şehri olan Urfa deniz seviyesinden yaklaşık 500 metre yükseklikte bulunmaktadır; bu da ona göre de ılıman bir iklim sağlamaktadır..

 

Urfa yılın dört mevsimini net bir şekilde yaşar: kışın karı boldur, yazın ise gün içinde feci kuru bir sıcak hüküm sürer; bunu şehrin sakinleri evlerinin damlarında veya bahçelerinde gecelediklerinde ise , gece serinliği takip eder.

Bu yaşam tarzı bağışıklık sistemlerini uyararak Urfa'lıların (Ermeni, Arap, Türk, Kürt, Süryani ve Yahudi) muhtemelen belli oranda sağlıklı olmalarını sağlamıştır.

İlkbaharda, Urfa Pazarına yoğurt, tereyağı, peynir ve yağla dolar taşar; sonbaharda ise, evlerin depoları pastık (Pestil ) Çekçek ve ceviz sucuğu ile buğday ve bulgur ile dolardı

. Bulgur "yeminli" etçil Urfa'lının sevdiği çiğ köftenin, boraninin veya lıkhlıkhun ( Yani bizim dilimizde Lıklıklı köfte, Yahudice Sinsilop köfte ) köftenin bileşenlerinden biridir. Urfa'lıların bu aşırı etçilliğinin sonuçları hakkında fazla bir şey bilmiyoruz.

 

Urfa Şehri'nin yapısı üzerine kısa bir bakış

 

Şehirde çok sayıda hep iki katlı taş ev bulunmaktadır. İçme suyu mahallelerdeki su depolarından veya "kastel" adı verilen yerlerden gelir; evlerde kullanılan su ise su kuyularından çekilir. 1886 yılına kadar Ermeni mahallelerindeki evlerde akan su yoktu; belediye hizmetleri de hemen hemen bulunmadığı için, şehirdeki sağlık durumu iç açıcı değildi.ve bir çok kişi '' Şark Çıbanı '' denilen hastalığa tutularak yüzlerinde ve vucudlarında hasarlar oluşuyordu.

Urfa'nın sokakları dar ve lağımları düzensizdir. Gerçi Ermeni Mahallesi ( Tılfındır )yüksek bir konumda bulunmaktadır, havadar ve görece sağlıklıdır, ancak orada yaşayan ahalinin bulaşıcı hastalıklardan ne kadar korunduğunu bilmiyoruz. Aram Sahagyan'ın Urfa Anı kitabı buna özel olarak açık bir yanıt vermiyor; çocuk hastalıkları, ölüm oranı ve Ermeni ailelerinin geleneksel olarak yüksek doğurganlık oranı ile ilgili bilgiler de kitapta yer almamaktadır.

Kaynak ; Aram Şahagyan

Yorumlar
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :
     
   
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Anket
Gazi SOFT Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
istanbul samsun evden eve nakliyat
Özurfahaber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA

sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop