porno | sex hikaye

Harran 1. Uluslararası AR-GE Proje Pazarında ödüller sahiplerini buldu

Şanlıurfa ve bölgenin teknolojik imajını güçlendirecek, teknoloji ve inovasyon alanındaki aktörler arasındaki iş birliğini arttıracak faaliyetlerin işlerlik kazanması amacıyla, “Harran 1. Uluslararası AR-GE Proje Pazarı” düzenlendi, 55 üniversiteden 198 proje katıldı.
Bu haber 2017-05-16 11:48:42 eklenmiş ve 528 kez görüntülenmiştir.

Şanlıurfa ve bölgenin teknolojik imajını güçlendirecek, teknoloji ve inovasyon alanındaki aktörler arasındaki iş birliğini arttıracak faaliyetlerin işlerlik kazanması amacıyla, “Harran 1. Uluslararası AR-GE Proje Pazarı” düzenlendi, 55 üniversiteden 198 proje katıldı.

55 Üniversiteden 198 proje arasında, Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi Ebrar Abacıoğlu’nun ‘Akciğer kanserine karşı yeni kemoterapik ilaç araştırması’ konulu projesi 1. oldu.

 

Şanlıurfa'da ilk defa düzenlenen Harran I. Uluslararası AR-GE Proje Pazarı ödül töreniyle son buldu.

Harran Üniversitesi ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğiyle, Şanlıurfa Tekonokent’te bu yıl 1.’si düzenlenen Harran Uluslararası AR-GE pazarında, 55 üniversiteden 198 proje yer aldı. Harran Üniversitesi bünyesinde bilimsel çalışmalar yapan Şanlıurfa Teknokentte 55 üniversitenin katıldığı AR-GE Proje Pazarı programında dereceye girenler belli oldu.  55 Üniversite arasında Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi Ebrar Abacıoğlu’nun ‘Akciğer kanserine karşı yeni kemoterapik ilaç araştırması’ projesi 1. oldu.

Hiçbir şey yerinde durmuyor

Açılışta konuşan ve Harran Üniversitemizin ev sahipliğinde gerçekleşen bu etkinliğin, Şanlıurfa’ya ve ülkemize faydalar getirmesi temenni eden Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna; “Ülkemizin nitelikli eleman yetişmesine ihtiyacı var.  Okullardan mezun ettiğimiz çocukları, ülkeye faydalı birer eleman haline getirmemiz lazım. Bazı eksikliklerimiz konusunda teknokent, sanayicilerimiz, yerel yönetimlerimizle, bizlerde elimizden geldiği kadar yardımcı olacağız. Hiçbir şey yerinde durmuyor, hep gelişmeler oluyor, farklı bir şey ortaya koymak lazım. Yeni projeler, yeni tasarımlar çok önemlidir, yeter ki düşüncemizde proje geliştirmek olsun, devletimiz girişimcilerimizi desteklemektedir” dedi.

Şanlıurfa’yı Türkiye’nin en önemli şehri yapabiliriz

Programın açılışına katılan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa’nın tarihiyle, toprağıyla, havasıyla, insanıyla çok farklı bir şehir olduğunu söyledi.

“Problemler yerelde çözülür, eğer yerelde çözülmüyorsa merkez çözemez” diyen Fakıbaba; “Şanlıurfa’da en büyük problem işsizliktir, işsizliği çözmenin adresi ise burasıdır. Eğer bir sanayici Teknokent’le birlikte yürümüyorsa, Üniversite ile beraber projelerini yapmıyorsa, verimliliği düşüktür. Bilim adamlarıyla, hocalarımızla ve iş adamlarımızla biz ele ele verip potansiyel güç olan genç arkadaşlarla beraber Şanlıurfa’yı, sadece bu bölgenin değil Türkiye’nin en önemli şehri yapabiliriz” şeklinde konuştu.

Cevherleri ortaya çıkarmaya çalışıyoruz

Teknokent’i aktif şekilde yürüten ekibe teşekkür ederek konuşmasına başlayan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın ise; “Bizim hedefimiz Harran’a teknolojiyi getirmektir. Şanlıurfa’da sanayimizi canlandırmaktır. Şuanda devletimiz büyük bir gayretle destek alın, ARGE yapın diyor. Gençlerimiz potansiyel sahibidir, bizde aracı olmaya çalışıyoruz. Biz bu cevherleri ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Proje Pazarında ise hedefimiz, devletimizin verdiği imkânları sanayicilerimizin hizmetine sunmak ve ticaret alanına yöneltmektir. Şanlıurfa da AR-GE yapılır mı deniliyor. Bende diyorum ki yapılır. bu kadar genç bir nüfus varken bunu yapmalıyız, yapmak zorundayız” diye konuştu.

Birçok amaçla güzel bir çalışma ortaya koyduk

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Demirkol da, “Ülkemizdeki proje fikirleri ile ilgili olacak şekilde; bölgede bilgi ve görüş alışverişini sağlamak, Ar-Ge projelerine ilişkin teknolojik ve finansal işbirliklerinin oluşmasına ortam hazırlamak, üniversite, araştırma ve özel sektör kuruluşlarının temsilcilerini bir araya getirmek, bölge insanımızı bilinçlendirmek, üniversite, sanayi ve kamu işbirliği farkındalığını artırmak, akademisyenlerimiz ve öğrencilerimizde proje kültürü oluşturmak ve ülkemizde bilimsel ve teknolojik gelişmenin dinamiğini oluşturacak bilim insanlarını sanayide aktif hale getirmek amacıyla Üniversitemiz ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) ortaklığında Şanlıurfa Teknokent'de; ‘Harran I. Uluslararası AR-GE Proje Pazarı’ organizasyonu gerçekleştirildi. Kısaca; birçok amaçla güzel bir çalışma ortaya koyduk” diyerek emeği geçen herkese teşekkür etti ve katılımcıları kutladığını belirtti.

Zengin içerik

Teknokent Müdürü Hasan Aydoğdu, programın açılışına katılan herkese teşekkür ederek, temel hedeflerinin AR-GE Proje Pazarını geleneksel haline getirmek olduğunu belirtti.

Etkinlik Sorumlusu Doç. Dr. Gencay Sarıışık ta, “İlk defa düzenlenen etkinlikte, nitelikli projelere çeşitli ödüller verildi. ‘Harran 1. Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı’nda gıda ve tarım teknolojileri, enerji ve yenilenebilir enerji, çevre teknolojileri, nanoteknoloji ve nutrasötikler, bilişim teknolojileri, yeni ürün geliştirme, endüstriyel ürün tasarımı, makine teknolojileri gibi birçok konu ele alındı” diyerek bilgiler verdi.

Devlet, üniversite, sivil toplum, sanayi bütünleşmesi

Böyle etkinliklerin devlet, üniversite, sivil toplum, sanayi bütünleşmesi ile yeniden aktif hale gelmesinde aktif rol oynayacağını belirten Doç. Dr. Gencay Sarıışık, “Böyle bir etkinliği düzenlemekten mutluluk duyuyorum; çünkü oluşacak farkındalık ve ürün çıktıları, Şanlıurfa'mız kadar ülkemiz ve insanlık için daha ileri, daha kolay, daha bilimsel bir yaşantı sağlamada önemli bir zemin oluşturacaktır. Bir özveri ve gönüllülük ürünü olan etkinliğimiz, eminim ki orta ve uzun vadede birey ve toplum hafızasına, düşünce yapısına ve yaşantısına kalite katacaktır. ‘Sanayi devrimi’ dediğimiz olguyu başlatan tezgâhlar ve onları üretenler de çok zor koşullarda ama özveri ile çalışmışlardı. O yolculukta bugün ulaşılan nokta ve hedeflenen destinasyon o emeklerin sistemde nedenli büyük bir katsayısı ile çarpıldığını gösteriyor. Günümüzün bir çok global teknoloji ürünü, düne kadar kimsenin adını duymadığı köy, ilçe, il veya ülkelerden gelip hayatımıza girmektedir. On, yirmi, otuz, elli yıl sonra hayata destek veren ürünler de bugünün dertli gönül ve beyinlerin eseri olarak dünyaya huzur, güvenlik ve rahatlık sağlayacaktır. Medeniyetimizin önemli iz ve mühürlerini bağrında muhafaza eden Şanlıurfa'nın hafızasında bu nevi etkinlikler ‘yitik mal’ mahiyetinde olup; devlet, üniversite, sivil toplum, sanayi bütünleşmesi ile yeniden aktif hale gelmektedir. Etkinliğimizi destekleyen tüm kurum ve kuruluşlara içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bu etkinliğin gelenekselleşmesi için ara vermeden Mayıs 2018 tarihinde Uluslararası katılımlı spesifik konuları içeren ikinci proje pazarı için şimdiden çalışmalara başladık” dedi.

Yaklaşık bir buçuk saat süren açılış programının ardından,  Milletvekili Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Vali Güngör Azim Tuna, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Kırıkçı, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Rektör Prof.Dr. Ramazan Taşaltın, ŞUTSO Başkanı İsmail Demirkol, Esnaf Sanatkârlar ve Odalar Birliği Başkanı Mehmet Şefik Bakay, Sivil Toplum Kuruluş yetkilileri ve protokol üyeleri, salonda bulunan AR-GE çalışmaları standlarını tek tek gezdiler ve katılımcılardan projeleri ile ilgili açıklamaları dinlediler.

Yapılan değerlendirmelerin ardından Ebrar Abacıoğlu’nun ‘Akciğer kanserine karşı yeni kemoterapik ilaç araştırması’ projesi 1. oldu.

Harran Üniversitesi Projesi 1. seçildi

Ödül töreninde başarılı projeler arasında Harran Üniversitesi Fen Edebiyat ve Tıp Fakültesinden Ebrar Abacıoğlu, H.A.Zafer Sak, Veli T.Kasumov, Faruk Süzergöz ekibinin ‘Akciğer Kanserine Karşı Yeni Kemoterapotik İlaç Araştırması’ adlı çalışması 1.’lik ödülüne layık görülürken, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinden İsa Küçük, Ertuğrul Altuntaş, Mehmet Hakkı Alma, Ali Göçeri, Nasır Narlıoğlu, Tufan Salan ekibinin ‘Bulgur Suyundan Rhizopus Oryzae Nrrl 395 Bakterisi Yardımıyla Laktik Asit Üretimi’ adlı çalışması 2.’lik ödülüne, Marmara Üniversitesinden Muhammet Uzun’nun ‘Yüksek Dayanıma Sahip Özlü İplik Yapı ve Tasarımı’ adlı çalışması ise, 3.’lük ödülüne layık görüldü.

Mansiyon ödülleri ise; Siirt Üniversitesinden ‘Bilgisayar Destekli Fıstık Sınıflandırma Makinesi’ adlı çalışma ile Musa Ataş, Yahya Doğan, Yusuf Dilbilir ekibi ve Iğdır Üniversitesinden ‘Oksijene ve Isıya Duyarlı Ürünlere Yönelik Yeni Bir Kurutma Tekniği: İndırgen Atmosferik Kurutma’ adlı çalışma ile Duried Alwazeer, Betül Örs, Gamze Çelik ekibine verildi.

Dereceye girenlere verilen para ödülü ise şöyle;

1.’ye 7 Bin TL, 2.’ye 5 Bin TL, 3.’ye 3 Bin TL ve 4. ve 5.’ye mansiyon ödülü Biner TL.

Rektör Taşaltın’dan etkinlik sorumlularına teşekkür

Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşaltın başta proje etkinlik sorumlusu Doç. Dr. Gencay Sarıışık, etkinlik sekreteri Yrd. Doç. Dr. Eyyüp Karaoğul, proje pazarı çalışma ekibi Şube Müdürü Osman Aslan,  doktora öğrencileri Ahmet Selman Mızraklıdağ ve Emrah Kırakoğlu’na, düzenleme kurulu, bilim kurulu, danışma kuruluna, etkinlikte destek veren diğer kurum ve kuruluşlara ve TÜBİTAK’ a teşekkür etti.

Harran Üniversitesinde 1.’lik sevinci

Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünden Veli T.Kasumov, Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları AD’dan H. A. Zafer Sak ve Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Genel Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Faruk Süzergöz, danışmanlığını yaptığı Yüksek Lisans öğrencisi Ebrar Abacıoğlu’nun 55 Üniversiteden 198 proje arasında 1. olmasının hem kendilerini, hemde Harran Üniversitesi camiasını oldukça sevindirdiğini belirterek, “Şanlıurfa ve bölgesinin teknolojik imajını güçlendirecek, teknoloji ve inovasyon alanındaki aktörler arasındaki işbirliğini arttıracak faaliyetlerin işlerlik kazanması için her geçen gün yeni projeler hayata geçirilmeye çalışılmaktadır. Şanlıurfa’nın büyüyen ekonomisi ve yükselen yaşam kalitesi ile Ortadoğu’nun yeni çekim merkezi olarak tanımlanması yeni proje çalışması yapan her kesim tarafından benimsenmiştir. Bu bağlamda yeni projelerin ortaya çıkması ve çıktılarının daha yüksek katma değere dönüşmesi imkânı sonucu Şanlıurfa ve bölgesinin bilim, teknoloji ve inovasyon çerçevesinde bir çekim noktası haline gelmesi oldukça kuvvetlenmiştir. İlk defa düzenlenen ‘Harran I. Uluslararası AR-GE Proje Pazarı’ etkinliğe projesi olan herkes davet edildi. Nitelikli projelere çeşitli ödüller verildi. Yatırımcıların da bu etkinliğe davet edilmesiyle bu kaliteli projelerin yatırım olanağı sağlaması için yatırımcılar ile bir araya getirilmesi sağlandı. Bizim öğrencimiz Ebrar Abacıoğlu da ‘Akciğer kanserine karşı yeni kemoterapik ilaç araştırması’ projesiyle katıldı ve 1. oldu. Öncelikle öğrencimizi tebrik ediyoruz ve bu etkinlikte emeği geçen herkese de teşekkür ediyoruz” diyerek sevincini dile getirdiler.

198 proje AR-GE pazarında yarıştı

TÜBİTAK 1503 - Proje Pazarları Destekleme Programı desteğiyle bu yıl birincisi düzenlenen Harran Uluslararası AR-GE proje pazarında, Gıda ve Tarım Teknolojileri 26 proje, Enerji ve Yenilenebilir Enerji 9 proje, Çevre Teknolojileri 3 proje, Tıp ve Sağlık Uygulamaları 16 proje, Biyomedikal / Biyoteknoloji 4 proje, Nanoteknoloji ve Nutrasötikler 5 proje, Bilişim Teknolojileri 12 proje, Yeni Ürün Geliştirme 19 proje, Endüstriyel Ürün Tasarımı 11 proje, Endüstriyel Malzeme Üretimi ve Uygulamaları 23 proje, Elektrik ve Elektronik Teknolojileri 8 proje, Makine Teknolojileri 12 proje, Kimya/İlaç Teknolojileri 5 proje, Yapı Malzemeleri Üretimi ve Uygulamaları 7 proje, Tekstil Sanayi Teknolojileri 3 proje, Savunma Sanayi Teknolojileri 14 proje, diğer alanlar 16 proje olmak üzere 17 ana temadan 55 üniversite ve Milli Eğitimden ile 198 proje yer aldı. Proje Pazarında; akademisyenler ve araştırmacılar, küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler, Ar-Ge / İnovasyon çalışması olan proje sahipleri, yatırımcılar (projelere ortak olmak isteyen ve finansman sağlamak isteyen müteşebbisler), girişimciler ve öğrenciler projelerini sundu. Ankara ve Malatya’dan Fen ve Anadolu Liseleri 3 adet, Şanlıurfa Özel Saraç İlgi Fen ve Anadolu Liselerinden 7 adet proje sunuldu.

 

 

ETİKETLER : Harran 1. Uluslararası AR-GE Proje Pazarında ödüller sahiplerini buldu
Yorumlar
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :
     
   
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Eğitim haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Anket
Gazi SOFT Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Puan Durumu
istanbul samsun evden eve nakliyat
Özurfahaber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
maltepe escort alanya escort