CUMHURİYET'İN 100. YIL KUTLAMALARI COŞKUYLA BAŞLADI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıl dönümünde tüm Türkiye'de olduğu gibi Şanlıurfa'da da coşkuyla kutlanıyor.
Bu haber 2023-10-29 13:22:20 eklenmiş ve 337 kez görüntülenmiştir.

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıl dönümünde tüm Türkiye'de olduğu gibi Şanlıurfa'da da coşkuyla kutlanıyor.

Osmanbey şehitliğinde çelenk sunma töreni ile başlayan kutlama programı top atışı, saygı atışı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

Şeref defterini imzalayan Vali Hasan Şıldak günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada, "Büyük bir gurur ve heyecanla Cumhuriyetimizin 100. yılına erişmenin şerefini millet olarak hep birlikte yaşıyoruz." dedi.

Vali Şıldak konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: "Türk milleti; yıllarca süren savaşlar, işgaller ve zorluklar sonrasında, kendi kaderini tayin etme ve bağımsız bir şekilde yaşama hakkını elde etmek için büyük mücadeleler vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki bu mücadele, sadece bir toprak parçasını değil, aynı zamanda bir milletin geleceğini ve mevcudiyetini kazanma mücadelesidir. Bu nedenle 29 Ekim 1923’te Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti, aziz milletimizin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesiyle tarih sahnesinde yazdığı büyük destanın zaferi olmuştur. Ulusal egemenliğe dayalı Türkiye Cumhuriyeti; nice zorlukların ve yoklukların neticesinde, milletimizin azim ve kararlılığıyla vücut bulmuştur.    

Cumhuriyet; milletimizin yüksek fedakârlık ve kahramanlıklarıyla kazanılan, ecdattan evlada devredilen en kıymetli mirastır. Ecdadımızın bıraktığı bu kıymetli mirası koruyarak Türkiye Cumhuriyeti'ni daha da büyütmeyi ve güçlendirmeyi kendimize ilke edindik. Bu vazifeyi en güzel şekilde ifa edeceğimizi, istiklalimiz ve istikbalimiz uğruna her türlü gayreti göstereceğimizi ifade etmek istiyorum.    

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün "En Büyük Eserim" dediği Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü, yalnızca geçmişi yâd etme günü değildir. Aynı zamanda geleceğimize dair ümitlerimizi dile getirmek için de büyük bir fırsattır.    

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, istiklal mücadelemizde vatan için canlarını siper eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle anıyorum. Aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı gönülden tebrik ediyor, daha nice 100. yıllara millet olarak birlik ve beraberlik içerisinde ulaşmayı temenni ediyorum. Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu olsun."

 

Tören, şehitlerin kabirlerine karanfil bırakılması ve dualarla sona erdi.

 

Programa Vali Hasan Şıldak'ın yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Büyükköroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, İl Jandarma Komutanı Mücahit Avkıran, İl Emniyet Müdürü Erdem Bildirici, Kaymakamlar, Şehit ve Gazi Dernekleri, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

ETİKETLER : CUMHURİYET'İN 100. YIL KUTLAMALARI COŞKUYLA BAŞLADI
Diğer Şanlıurfa Valiliği haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Özurfahaber
© Copyright 2021 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
DÜNYA